Dňa 11.11.2024 o 11.11 hod. sa konala v Lehniciach pietna spomienka venovaná padlým vojakom a vojnovým veteránom. Pietnej spomienky sa zúčastnil starosta obce Lehnice JUDr. Ing. František Szitási, žiaci 8. ročníka Základnej školy s VJS v sprievode pani učiteľky Mgr. Kataríny Englerovej a pána zástupcu Mgr. Mikuláša Zemaneka, ktorí na znak vďaky a úcty položili k pamätníku veniec.
Deň vojnových veteránov, je symbolom úcty a vďaky voči mužom a ženám, ktorí bojovali a obetovali sa v konfliktoch po celom svete. Tento deň nesie zvláštnu symboliku pre ľudí vo viacerých krajinách.
Pripomeňme si, že mier a sloboda nie sú samozrejmosťou. Každý z nás by mal mať povinnosť pamätať si odvahu a obetavosť tých, ktorí sa za nás obetovali, aby sme si ich zásluhy uchovali vo svojich srdciach.
Vráťme sa do histórie
Okrem úcty k veteránom je zároveň tento deň aj pripomienkou konca prvej svetovej vojny, ktorý nastal podpisom prímeria vo francúzskom Compiègne presne 11. novembra 1918 o 11.11 hod.
Symbolom Dňa vojnových veteránov je kvet vlčieho maku. Stal sa znakom úcty k tým, ktorí položili svoje životy v boji. Tento symbol pamiatky a nádeje má korene v básni In Flanders Fields“ (v slovenskom preklade „V poliach Flámska“), ktorú v roku 1915 napísal kanadský vojnový chirurg John McCrae. Lekár slúžil na západnom fronte pri belgickom meste Ypres a v tejto dojemnej básni opisuje červené vlčie maky, ktoré rástli medzi hrobmi padlých vojakov. Slová básne zachytávajú silný obraz prírody, ktorá pokrýva miesta plné bolesti a utrpenia, ale aj spomienku na odvahu a obetu vojakov.
„Na poliach Flámska vlčie maky rastú, tam medzi krížmi, rad za radom. Značia miesta, kde ležíme. Tam hore počuť udatný spev škovránka, uprostred revu kanónov tu dolu…“
Deň vojnových veteránov tak symbolizuje odvahu a silu tých, ktorí sa postavili na obranu svojich krajín a hodnôt, a zároveň je aj pripomienkou krehkosti mieru, ktorý musíme chrániť.