Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky
Upozorňujeme na výskyt nebezpečných kozmetických výrobkov v Európskej únii, ktoré do systému Safety Gate/RAPEX (systém EÚ na rýchlu výmenu informácií o nebezpečných nepotravinových výrobkoch) nahlásili kontrolné orgány v Taliansku a v Rumunsku.
Podrobnejšie informácie, identifikačné údaje jednotlivých výrobkov a dôvody, pre ktoré boli označené za nebezpečné, nájdete zverejnené tu: https://bit.ly/RAPEX-23-5-2023
Upozornenie sa týka tých výrobkov, ktorých identifikačné údaje sú identické s hlásením v systéme RAPEX (rovnaký názov, výrobná dávka a pod.).
Je možné, že sa uvedené výrobky nachádzajú aj v Slovenskej republike. Niektoré z výrobkov boli ponúkané aj cez internet.
Databáza nepotravinových výrobkov hlásených do systému RAPEX je dostupná na webovej stránke Európskej komisie: https://ec.europa.eu/safety-gate-alerts/screen/webReport
Ďalšie informácie o hláseniach zo systému RAPEX:
Systém Európskej únie RAPEX je určený na rýchlu výmenu informácií medzi členskými štátmi a Komisiou o opatreniach prijatých v súvislosti s výrobkami, ktoré predstavujú závažné riziko pre zdravie a bezpečnosť spotrebiteľov.
Denne sú do systému prijímané upozornenia od vnútroštátnych orgánov v EÚ/EHP o nebezpečných nepotravinových výrobkoch nájdených na trhu v jednotlivých ČŠ. Účasť členských štátov v systéme je povinná. Tieto upozornenia ako aj bližšie informácie o nebezpečných nepotravinových výrobkoch zverejňuje Európska komisia na webovom sídle Safety Gate. Informácie sú dostupné vo všetkých jazykoch EÚ.
Členské štáty a Komisia sú povinné sprístupniť verejnosti informácie týkajúce sa ohrozenia zdravia a bezpečnosti spotrebiteľa pochádzajúceho z výrobkov. Z tohto dôvodu úrady verejného zdravotníctva v Slovenskej republike uverejňujú informácie o týchto upozorneniach na svojich webových stránkach a prostredníctvom médií.
Vzhľadom na voľný pohyb tovaru v rámci Únie nie je možné potvrdiť ani vylúčiť, že výrobky v upozorneniach sa môžu nachádzať aj na trhu v Slovenskej republike. Z tohto dôvodu úrady verejného zdravotníctva vykonávajú kontrolu týchto výrobkov v SR.
V hláseniach majú byť uvedené informácie na identifikáciu daného výrobku, napr. názov výrobku, značka, typ, výrobná dávka, čiarový kód, krajina pôvodu, zodpovedná osoba, popis výrobku a pod. Konkrétne hlásenie sa týka konkrétneho výrobku t.j. vyššie uvedené identifikačné údaje musia byť identické (rovnaký názov, výrobná dávka a pod.)
Právo vrátiť nebezpečný výrobok:
V prípade, ak spotrebiteľ vlastní presne identický druh nebezpečného výrobku, má právo (https://www.slov-lex.sk/.../SK/ZZ/2007/250/20220701.html...) vrátiť ho späť výrobcovi, dovozcovi, dodávateľovi alebo predávajúcemu.
Výrobca, dovozca, dodávateľ alebo predávajúci sú povinní nebezpečný výrobok prevziať späť a do troch pracovných dní od prevzatia výrobku spotrebiteľovi vrátiť kúpnu cenu vrátane účelne vynaložených nákladov, ktoré je však spotrebiteľ povinný preukázať.
Výrobca alebo dovozca je povinný prevziať späť nebezpečný výrobok aj vtedy, ak spotrebiteľ nemá doklad o kúpe výrobku.
Predávajúci má možnosť žiadať od spotrebiteľa vrátenie celého a úplného nebezpečného výrobku. Spotrebiteľ nie je povinný vrátiť výrobok v jeho pôvodnom obale.